Nagyon örültem, hogy ilyen sokatoknak tetszett Pataki Mária: A dolgozó nő háztartása című könyv bemutatása, a hajmosás gyakoriságára vonatkozó kiegészítéseket meg különösen szívesen vettem, szerintem ezek nagyon sokat hozzátesznek egy adott kor megismeréséhez, hogy miért is írta valaki azt, amit írt, és hát igen, nem feltétlenül ő tévedett – ma mennek máshogy a dolgok.Összefoglaló írásomban említettem Szabónét, aki noha kicsit lassú mozgású, ám jó időbeosztásával szinte megszégyenítően nagy előnyre tesz szert a fürge és ügyeskezű Kovácsnéval szemben, aki mit sem törődik a logisztikával. Akkor most lássuk, Pataki Mária hogyan írta le Szabó Jánosné egy napját, és aztán kíváncsian várom, mit szóltok hozzá!
Munkabeosztását már egyszer megcsodáltuk a konyhában, talán tanulhatunk tőle egyebet is…
Szabóné 8 órára jár munkába. Az út a munkahelyéig 14 perc, tehát legkésőbb 20 perccel 8 óra előtt útnak indul.A lakás (két szoba) reggeli takarítására naponta egy órát szán, tehát 6-kor kel. Egyetlen nap sem mulasztja el, hogy indulás előtt beágyazzon. Tudja, hogy nincs lehangolóbb, mint munka után szellőzetlen, bontottágyú lakásba hazatérni.
Szabóéknál mindenki tudja, hogy az ágyneműt felkelés után széjjel kell rakni. Szabóné csak mosolyog, ha látja, hogy szemközt az ágyneműt a nyitott ablakba teszik – ahol bizonyos, hogy kormos lesz, de nem szellőzik jobban, mint a nyitott ablak előtt, a szobában.
Amíg az ágynemű szellőzik, Szabóné megmosdik, felöltözik, elkészíti a reggelit, a tízórai csomagokat. Megvan a mosdás sorrendje is. Szabó János – aki 6 órára jár – mosdik először, a gyerekek pedig 1/2 7-kor kelnek csak. Igazat szólva nem is egyszer látni, hogy Szabó János vágja a tízórai kenyérszeletkéket.Kora reggel dupla segítség még az ilyen apróság is.
Szabóné szeme előtt mindig ott az óra, tehát pontosan tudja, mennyi idő áll rendelkezésére indulásig. Ha nagyon kevés az ideje, akkor csak az ágyakat hozza rendbe, de legtöbbször jut idő a szőnyegek lesöprésére, felcsavarására, sőt a szoba seprésére is. Ne felejtsük el, hogy a gyerekek már elég nagyok ahhoz, hogy maguk tartsák rendben szobájukat, ennyivel is kevesebb Szabóné dolga-gondja.
A hazatérés idejére marad a portörlés, padlótörlés, mert napközben száll a por és Szabóné úgy szereti, ha estére minden ragyog.
Reggelenként – ha van ideje, kedve – beoszt egy-egy nagyobb részletmunkát: a gyerekek segítségével félrehúzza a szekrényt, alaposan kisöpör mögötte, alatta. Máskor leporolja a lámpaernyőt, letörli a képek hátát, ismét más alkalommal küszöböt, kilincset fényesít. Hetenként egyszer alapos rendet rak a konyhaszekrényben, kamrában. Ha tudja, hogy este későn jön haza, félig készre főzi a vacsorát (gulyást, babot), hogy kevesebb munka maradjon estére.
Minden reggel nyugodtan hajtja be maga mögött az előszoba ajtaját, tudja, hogy a lakás ápolt, rendes, ide minden nap jó hazatérni!
Táskája mélyén vagy zsebében mindig ott a kis spárgaszatyor, ez könnyíti meg a vásárlást, amit szeret hazajövet lebonyolítani. Sokszor olvassa a KÖZÉRT-ben a vásárolnivalót és azt sem bánja, ha mosolyognak rajta.Kisebb fáradság este összeírni a másnapi vásárolnivalót, mint újra felvenni a kabátot, mikor a szatyor kirakásakor derül ki, hogy valami nélkülözhetetlen fűszer vagy élelmiszer hiányzik az aznapi vacsorához.
Van még egy újítása is, amit nem titkol senki előtt: a konyhaszekrény oldalán rajzszeggel felerősített papírlap van, mellette zsinegen ceruzacsonk. Ha főzés közben észreveszi, hogy valami fogytán van, vagy éppenséggel kifogyott, feljegyzi, és a jegyzetet használja másnap a vásárláshoz.
5-6 óra felé minden nap otthon van már és akár rend van a lakásban, akár hátra van még a takarítás nagyobb része, először a konyhában lát munkához. Előkészíti a főznivalót, tűzhelyre teszi, aminek főni, puhulni kell és csak azután veszi elő a seprűt, porrongyot. Közben a rádiót is bekapcsolja, mert zenekísérettel gyorsabban mozog a kéz, a láb, jobban telik az idő.
Amíg takarít, addig puhul a hús, a főzelék. Amíg pirul a hagyma, hámozza a krumpli, amíg rántást kever, figyeli a tejet, hogy ki ne fusson. Ha csak kis hely akad a tűzhelyen, vizet melegít, hogy legyen a mosdáshoz, mosogatáshoz. Aprósüteményt úgy süt, hogy mire a második tepsirevalót szaggatja, az első már a sütőben van. Ha fánkot süt, kétszeres mennyiségű tésztát dagaszt, úgy mondja, egy fáradsággal van akkor kalácsravaló is 2-3 reggelihez.
Tétlenül sohasem látta még senki. Párhuzamosan végez két-háromféle munkát és örül, ha azután minél előbb elkészül. Így jut ideje pihenésre, olvasásra, szórakozásra.
Barátnője vagy munkatársa érkezik váratlanul, nem hagyja abba a munkát. Azt mondja, beszélgetni lehet főzés, mosogatás közben is. Ott ülteti le a vendéget, ahol éppen dolga van.Ha más dolga nincs, varrását veszi elő. Varrni (foltozni, stoppolni) szokott rádióhallgatás közben is és akkor is, ha férje az újság egy-egy érdekesebb cikkét olvassa fel.
Lakásuk mindig tiszta, rendes. Szabóékon még senki sem látott rongyos holmit. A család minden tagja örömmel siet haza otthonába, és Szabónénak nemcsak arra jut ideje, hogy az üzemi könyvtár legújabb köteteit elolvassa, de a legújabb filmeket, színdarabokat is megnézi.
Még van néhány gyöngyszem a könyvben, például Szabóné heti menetrendje. Ha nem bánjátok, majd azt is közkinccsé teszem.
Egyébként mit szóltok Szabónéhoz?
My name is anyu, béna anyu.Bár, lehet, jó úton haladok, mert a vásárolni valót és a menüt én is összeírom. De hogy minden reggel és este takarítani? Számomra kivitelezhetetlen. Kicsik a gyerekek. (Arra emlékszem, hogy anyukám is mindig tett-vett, csilli-villi a lakás, minden rendben, de arra nem, hogy leült velünk játszani a szőnyegre. Mi sokszor inkább játszunk.)A heti menetrend is nagyon érdekel, már várom!
Az legalább ilyen jó:)
Sziasztok!Kicsit elgondolkoztam!:)Hiányzik egy előtag Szabóné neve elől: Csoda Szabóné…Persze, ha ilyen lennék egy családtagom se bánná!:)
Szerintem ezt már akkoriban is csak kitalálták – ezt nem lehetett már akkor sem kivitelezni (szerintem). A szemem elkerekedik – minden nap takarítani, minden este – munka után – még főzni is? És a férj is “besegít” azzal, hogy időnként levág egy szeletke kenyeret? Én egy héten egyszer takarítok, a konyhát meg évente kétszer “szedem szét” – nincs kosz, nincs kupi, de ez a “turbó háziasszony” üzemmód nem az én világom… I
Nem olvastam sehol Szabóné napirendjében, hogy mikor foglalkozik a gyerekekkel. Mert ha én is ennyit törődnék vele, valószínű nálam is így csillogna minden…
Már most érzem, hogy a heti menetrend hogy fog nektek tetszeni…:)))
Szabóné a szuperanyu, vagy inkább házvezetőnő. Én is inkább a gyerekekkel vagyok (3,5 és 2 éves, valamint egy 13 hetes a pocakban). De a hűtőn nekem is van felíró, amire felírom, hogy mi kell a boltból, ha valami kifogyott. Én 2-3 naponta takarítok, a gyerekek mellett muszáj. Portörlés, hát… ahol a papok táncolnak.
Nálam ott bukik a mutatvány, hogy bármilyen korán kelek, gyermekem kiszagolja, és még mielőtt elkészülne a kávém, már ott toporog mellettem. és nincs az a Szabóné, aki mindezt egy kétéves örökmozgó mellett véghez tudja vinni. De nagyon tanulságos és nem kevésbé mulatságos olvasmány. És akár hiszitek, akár nem, az ismerőseim között van “Szabóné”. Ugyan már bőven elmúlt 70, de még mindig ugyanígy él. Nem értem…A heti menetrendre borzasztó kíváncsi vagyok, na és az is érdekelne, Szabó János reggelijét/uzsonnáját ki készíti. Bár úgyis tudjuk, hogy “két hete másé már a Szabó János”…
:)) Vajon miért???
Azt nem értem, Szabóné egyáltalán miért ülteti le a vendéget, sokkal praktikusabb lenne, ha befogná őt is segíteni. Akkor még jobban menne a munka!
Ha szabóné néhány hetente az én szekrényeimben is rendet tenne 🙂 Egyébként listám nekem is van, bár nincs felrajzszögelve:-) és az én táskámban is van egy bevásárlócekker:-)
Szerintem már ő feltalálta azt a fly-os módszert 🙂 tényleg megelőzte a korát 🙂
Nekem is nagyon tetszett Szabóné egy napja! De lagalább annyira az előttem megszólalók megjegyzései. Olyan örömmel olvastam azt, hogy mindenkinek szinte fontosabb a gyerek mellé leülni, mint a csilli-villi háztartás. :DIgaz, akadnak klassz ötletek, amiket már innen-onnan talán hallott is már az ember, de egyetértek azokkal, akik úgy veszik észre, Szabóné a gyerekekkel nem ül le.Én is inkább ezt választom. Megtehetem, mert a férjem pont emiatt hajlandó több házimunkát átvállalni magára. Mindig is tudtam, hogy egy kincs. Érdeklődve várom Szabóné további kalandjait! Le merném fogadni, hogy azért a gyerekeivel is foglalkozik egy kicsit, legalább varrás mellett odaül leellenőrizni a leckéjüket. 😀
hát, szerencsére nem Szabóné vagyok…!
Én az ötvenes években voltam gyerek, Nagymamám velünk lakott, így dolgozó Anyukámat megkímélte a főzéstől és mindennapos takarítástól, de a többi Anyura maradt. Miután se mosógép, se porszívó nem volt, a vizet mindenhez melegíteni kellett, kályhában fűtöttünk (tüzelőt pincéből felvinni az emeletre – majd a hamut le) – nem is sorolom tovább. A dolgozó nőnek, ha tiszta lakást akart és hazaért az értekezlettel és esetleg Szabad Nép félórával meghosszabbított munkából – muszáj volt Szabónénak lennie – szegénynek. Szabadidő, mint fogalom se létezett, a gyakorlatban a vasárnap délutáni 2-3 órára korlátozódott :-(((((A mindennapos takarítás szükségessége azt hiszem annak a korábbi polgári létnek volt a maradványa, amikor az asszonyok nem dolgoztak, helyenként volt bejárónő, cseléd.
Kedves Móni!Már nagyon várom a recepteket ebből a könyvből,biztosan ki fogom próbálni őket.Amit szeretnék Tőled kérni,az viszonylag /ballagási menüből/régebbi igéret,norvég szelet.Persze lehet,hogy már elkerülte a figyelmemet,néha máshol is kalandozok.Köszönöm Timi
Kinek-kinek szükséglete szerint. én olyan elvetemült vagyok, hogy nemcsak a gyerekeimmel szeretek foglalkozni, de még ábrándozni is…Úgy is néz ki a lakásunk. (Mindenféle értelemben.)
Azt hiszem Móni, hogy nagyon kényes “tyúkszemre” léptél:-))). Bizony amikor a háztartás és a munka mellett a gyermekek is ott sorakoztak a napi “teendők” között én sem a takarítást választottam reggel és minden du-n főztem ugyan, de közben a gyerekekkel foglalkoztam és ott hagytam csapot-papot, ha a valamelyiküknek rám volt szüksége.Ezt hiányoltam Szabóné egy napjából legjobban: a gyermeket, hogyan jutnak el az iskolába? Mikor írják meg a leckét? Mikor és kivel játszanak? Ki segít, ha elakadnak a leckében, tanulásban? Nem sorolom, úgyis tudja ezt mindenki, aki gyakorolta.
Az én szomszédom is ilyen pedig csak 40 éves. Állandóan idegeskedik.Reggel van hogy 4 kor kel,kimos, elrakja a mosogatógépet,kitereget,előkészíti az ebédet.Hazajön 5 után ,folytatja a főzést, kivasal,elpakol stb..stb..A gyerekek vagy morognak, vagy bandáznak.Az anyuka meg már orvoshoz jár gyomorfekély és reflux miatt.Hát akkor inkább nézzen ki úgy a lakáaom ahogy 🙂 🙂 , de többet ér a gyerekekkel eltöltött idő :)Times
internetje szerencsére nem volt, úgy sem lett volna rá ideje:)
Látod Móni ezért mentem férjhez, hogy ne Szabónak hívjanak (az a leánykorim), már akkor tudtam, hogy egyszer valamikor Szabónéról fognak dicshimnuszokat írni, és nagyon nem szeretnék, de ami még nagyobb baj sajnos nem is tudnék rá hasonlítani. Bár a férjem tesz néha ilyen irányú célzásokat, de egyik fülemen be a másikon ki… Szóval én 8 és 8.30 között érek be dolgozni, a munkába járás 45-60 percbe telik (Budapest, háromszori átszállás, helyenként metrótűzzel és BKV sztrájkkal tarkítva), ezért a telefonomon állandó ébresztés 5.30-ra, és hozzá (néha muszáj) a napi ébresztő is beállítva 6.30-ra. Aztán vagy a kettő között, vagy csak 6.30 után, de lehet, hogy még utána is bealszom. Reggeli? Én magamnak biztos, meg a férjemnek, ha velem kel, egyébként meg mindenki azt vadássza a hűtőből amit lehet. (A gyerekek persze már nagyok, az egyik most repült ki másodszor a meleget adó szülői fészekből). Van olyan nap amikor örülök, hogy a reggeli fürdés fogmosás, öltözködés mellett jut egy kávéra idő, de arról is már le kellene szokni, mert a kotyogóval más lakásban lézengő egyed szerint büdös… Egyébként este ha hazaérnék 5 és 6 között, mint Szabóné akkor én is biztos még a szőnyeget is feltekerném, de hétfőnként hosszú napom van, lehet, hogy csak este 9-re érek haza, és akkor beesek szó szerint az ágyba. A többi napon kaotikus, de 7 előtt nem nagyon… Most elővettem a zsebkendőmet, brühahaha… Hetente egyszer takarítunk, rendesen, beágyazni és szellőztetni a férjem nagyon szeret…. Most gondoltam egy Glóriát neki… A férjem porszívózik, a fiam a saját szobájában, a lányom meg az albérletében, hetente beszámítok egy plusz mellékhelyiséges felmosást, meg hétvégén is egyet, portörléssel. Mosni egyszer mosok a héten de akkor uszkve 3-4 mosást is lecereblál a mosógépem. Mosogatni azt minden nap, de a mosogatógép is kiveszi a részét. Főzni??? Na azt hétvégén biztos, hét közben talán egyszer, kétszer a többit a két Mama megadja nekünk, a JÓISTENÉLTESSE Őket nagyon sokáig. Egyébként meg k…-ra fáradt vagyok és nagyon szeretnék már vagy három sütireceptet és vagy négy főzést a blogomra feltenni, amint az előzőekben látszik időm mint a pelyva, és azt is sajnos elfújta a szél. Ennyi, meg egy bambi, most háromszögre hajtogatom a bevásárlócekkerem, és majd holnap hazafelé a tematikusan végiglátogatott sorok között eszembe jut mit is szeretnék vásárolni, egyébként meg majd nézek egy sötétcsokisboldogságos sütit, mert olyan ideges lettem, hogy csak na !!!És jó szokásom szerint (éssel nem illik tudom) most lektoráltam és látom, hogy a vasalásról nem is beszéltem. Megyek is utánanézek, mert most a hétvégén nem sikerült a maratoni 4 órásat megejtenem….Puszi!
“Reggelenként – ha van ideje, kedve – beoszt egy-egy nagyobb részletmunkát: a gyerekek segítségével félrehúzza a szekrényt, alaposan kisöpör mögötte, alatta. Máskor leporolja a lámpaernyőt, letörli a képek hátát, ismét más alkalommal küszöböt, kilincset fényesít.”Hát, én ettől a bekezdéstől kész vagyok :DElképzelem magam, hogy miután laposkúszásban kimászok a kávéfőzőig, gyorsan lerántom a szekrényt, és lekezdem leporolni a képek hátát.:DDDTöbben hiányoltátok, hogy mikor foglalkozik a gyerekeivel. Hát ott van, az 50 években történt a Szabóné napja, akkoriban nem foglalkoztak a gyerekkel, max felnőtt mint a gomba eső után 🙁 A mosdás, meg az ebéd, vacsi megvolt, ruhája rendben, hát mit akar még ebadta kölyke?
ez rohadt jó! szerintem Szabóné legalább 250 négyzetméteres lakást takarít.
Szabóné ideköltzhetne hozzám is, mert nekem nem nagyon megy az időbeosztás. Takarítani meg kifejezetten utálok. 😀
Normális, aki reggel elhúzkodja a szekrényt?? A gyerekek segítségével? Hamar orvoshoz küldenének, ha ilyesmit kérnék! 🙂
Ez tök olyan, mint keresztanyám, aki képes volt éjjel riadtan arra kelni, hogy elfelejtette letörölgetni a csillárt, felébresztette a férjét és az felmászott és megcsinálta. Mondjuk áldott nyugodt pasi volt, az enyém amikor pár éve egy éjjel felkeltettem, hogy láttam egy egeret végigszaladni a szobán, csak annyit válaszolt: “és mit csináljak, nem vagyok én macska…” és aludt tovább. Csillárporolás meg csak húsvétkor és karácsonykor. A szekrényt meg csak költözéskor húzogatjuk. Tiszta ciki vagyok, ugye Szabóné? 🙂
1 óra 40 perc alatt ezt egyszerűen nem lehet megcsinálni, szerintem.Különösen a szekrény mögötti seprésre, a szőnyegek összecsavarására, a bab előfőzésére és hasonlókra gondolok :)Nálunk van ágyazás, szellőztetés, reggeli, van bevásárló lista, és vászon szatyor a táskában. Heti egy takarítás, esetleg porcicák elleni gyors porszívózás, és kb. kétnaponta főzés. Szabóné nyilvánvalóan egy szupernő!!!
Tündériek vagytok!Remekül szórakoztam a kommenteken.Hajnalban ébredtem, képzeletben leolvasztottam a fagyasztót, kipakoltam a verandáról a fölös cuccokat, letöröltem a port.Valójában csendben megittam a kis tejeskávémat (momentán egyetlen szenvedélyem…), visszakucorodtam kicsit, majd bekapcsoltam a gépet, s a maszatos ablakon át a csodás hajnalt kémlelve el kezdtem olvasni ezt a bejegyzést.Drága Szabóné barátnőmnek nincs netje, por se, porcica meg pláne, ablakait 3 hetente tisztítja, pogácsája fenséges, lakása ragyog.Asszem kikapcsoltatom a netet.Vajon a békekölcsön jegyzésre, taggyűlésre vonatkozó adatok is ott sorjáznak a könyvben?!Szóval hölgyeim be kell vallanom, hogy bár a lányom szerint tisztaság mániás vagyok, most összeomoltam.De teljesen!Köszönöm a vidám reggelt!
De ha nem látta tétlenül senki, akkor olvasás közben is a képek hátát törölgetiii??? :DÉn nagyon jól szórakozom Szabónén :)Amúgy sok minden nem hülyeség, Szabóné multitasking üzemmódban van, én is sokszor, meg szerintem sokan. Meg cetlim is van ceruzával, csak nekem a hűtőn. De Szabóné kicsit túlzásba viszi 🙂
Na olvasom a kommenteket.Én ugyan nem takarítanék minden reggel és este. És kizárt, hogy takarítás kedvéért keljek egy órával korábban a szükségesnél 😀 (Így is hatkor csörög az óra, hogy a legnagyobb fél nyolckor el tudjon indulni az iskolába…)Szabóné valószínűleg duracell elemmel megy, mert normális ember az ő napja után csak összerogyna egy helyben. És másnap nem folytatná. Lehet, hogy Szabóné Chuck Norris női megfelelője.Stolzer Cecília – de ez nem tiszta lakás, hanem egy múzeum! Szekrényeket elhúzni, képek hátát törölgetni? Na ne… És ráadásul Szabónének VAN ezek után szabadideje… És a gyerekei persze automaták…
Jaj, már rég szórakoztam ilyen jól :)). Háát én messze állok ettől a Szabónétól! Viszont a szuperanyósom is valami hasonló üzemmodba dolgozott, kritizálja is suttyomba a mi életvitelünket 🙂 CSak ami mindent elmond, hogy a párom (velem együtt)inkább a gyerköcöket tutujgatja, minthogy a csillogó lakásban olvassa fel a napi eseményeket.S hála Iatennek, anyósom sem velünk lakik 🙂
Asszem most látom csak, hogy 6.08 és 6.12 között pont van időm elhúzogatni a szekrényeket és kitakarítani mögöttük. Nem is értem, hogyan nem jutott ez eddig eszembe. Köszi Szabóné….öööö…akarom mondani Mikrobiné! 😀
Bevallom magamba szálltam és mégis kiolvasztottam a hűtőt, összedobtam egy kis egytálételt stb.Most aztán frissen, kipihenten vágtázok az oviba.Ja!Hajat is mostam – hogy tetszem a kölköknek.Szabónénál hogy is van a hajmosás?!Legyen szép napotok!
Szerintetek Szabóné a munkahelyére jár be pihenni? Mert, amikor kifacsarva lerogyok otthon este 6-kor, még beszélni sincs erőm néha.Az egésznek olyan szocialista brossúra íze van, de biztosan voltak (vannak?) ilyen háziasszonyok. Én inkább a gyerekekre szavazok sikálás, portörlés helyett. Kati
Nekem is az jutott eszembe, mint az egyik kommentelőnek: fly lady anno…De persze túlzás. Mert tegyük hozzá, hogy nálam is, mint oly sokaknál (és ezt milyen megnyugtató olvasni, sokszor azt hiszem, csak én vagyok ilyen ‘rendetlen’) a gyerek az első, a háztartás meg le van …. ejtve.Nekem is van bevásárló cetlim (ami a nagy sietős elindulásban itthon marad a falon), van nagy bevásárlószatyi a táskámban, aki utoljára felkel beágyaz, szellőztet, mindig reggelizünk – ha tehetjük együtt. Igyekszem minden nap főzni, de ha tudom, hogy adott napon nem tudok, akkor előtte nap nagy adagot készítek (vagy ha mégse, elmegyünk valahova menüt enni… olykor ez is megesik). A takarítás meg még a fly módszerrel sem igen megy. Amit muszáj, persze megcsinálja az ember, mi sem járunk rongyos, koszos göncökben, vasalok is olykor (ez legalább csendes, lehet éjjelente, amig az örökmozgó pihen). Sőt, mostanság elmondhatom, hogy “fenntartok” magamnak némi szabadidőt, mert a hobbimmal is foglalkozok. A kreatív oldalam kiélése nélkül igenis rosszul érzem magam, így még néha ez is fontosabb, mint némely háztartási teendő… na akkor most tessék megkövezni:p
Köszönöm, nagyon jót szórakoztam. Megnyugodtam, hogy nem vagyok egyedüli antiSzabóné. Egy kérdésem vetődött még fel. A szekrényhúzkodás előtt mosakodik, vagy koszos/büdös/izzadt variációban megy dolgozni? És csatlakozok a nagy lakás teóriához, mert mi ugyan nagyban lakunk, de ha hajnalban húgálnám a szekrény, takarítanék 1. a családom is felébredne, 2. a szomszédok egyhét szekrényhúzgálás után lelőnének.
Én azon nevettem jót, hogy a kis piszok Szabóné “csak mosolyog, ha látja, hogy szemközt az ágyneműt a nyitott ablakba teszik – ahol bizonyos, hogy kormos lesz, de nem szellőzik jobban, mint a nyitott ablak előtt, a szobában” – még ha nem is szól nekik, hogy helló, ne tegyétek az ablakba, de legalább ne legyen kárörvendő a kis szupernő.Egyébként ez a könyv 1950-ben jelent meg először, ott ugyanebben a szövegben (egy netes forrás szerint) Szabóné “sztahánovista háziasszonyként” van feltüntetve. A jelző 1956-ra lekopott, de a munkamódszer maradt…Imádni fogjátok a heti beosztást.
Hát ez fantasztikus! Könnyesre nevettem magam! 🙂 A kommenteken is! 🙂 És csatlakozom! Én sem vagyok Szabóné! De ha valaki megtalálja, adja már nekem kölcsön! Csak egy hétre, amíg nálam is kitakarít! 🙂 Aztán mehet amerre lát! Mielőtt nekiáll kritizálni, hogy én nem jól csinálom a dolgokat! Mert én sem kelek korábban a takarítás kedvéért! Max. a kávémért! 🙂 És én is inkább gyerkőc, mint sika-mika a lakásban! 🙂 Várom a heti menetrendet, hogy újra kacaghassak! Köszi Móni!
Elsőre nekem is eszembe jutott a flylady-s hasonlat, de aztán rájöttem, hogy mégsem igaz: a flyladyben pont az a lényeg, hogy nem kell tökéletesre csinálni semmit – az elég jó már jó. Szabóné ezzel szemben perfekcionista, túl pöpec. A képek hátuljától, meg a reggeli szekrényhuzigálástól én is lehidaltam.
Szabóné N E M létezik, csak a fantázia szüleménye 🙂 (fogadni merek ennek a könyvnek a megrendelője a Szocialista Nő Sosem Fárad El miközben A Hazát Építi Bizottság volt :-P)
Annyira vicces, én egyszer ebből írtam szemináriumi dolgozatot (szakácskönyveket hasonlítottam össze a 20. szd. elejétől végéig), és már az is elég beszédes, hogy ennek a “szakácskönyvnek” gyakorlatilag a kétharmada a házvezetésről, barkácsolásról szól. Szegény dolgozó nők jól megkaphatták a követendő ideált, aztán próbálkozhattak a három műszak, vállalati repiprogramok meg a gyerekek mellett minden nap még a bevásárlással, meleg vacsorával, szekrényhúzogatással…
A szomszéd néni volt ilyen “Szabóné”. Otthon dolgozott, varrónő volt.H-megcsinálta a szabásmintát, kiszabta a ruhákat.K-összeállította a ruhákat.Sz-volt a próba napja. Cs-P-megvarrta azokat Szo-vihették a kész ruhákat. Naponta főzött, minden héten sütött.Minden este megterítette az asztalt másnap reggelre.Rend és tisztaság volt náluk, a kislánynak minden nap le kellett törölgetni a bútorokat.1958-tól ismertem, volt padlókefélőgépük, porszívójuk,mosógépük.Ő még tanult is a kislánnyal. Nem volt Tv.Nálunk már egész más volt a helyzet. Sziasztok Ilus
Létezik Szabóné, nem is egy, csak azt nem hiszem, hogy az 50 alatti korosztályban is van-e még ilyen. Akit én ismerek, jóval idősebb, de most sem ül le nap közben. Reggel kikészítve a reggeli mindenkinek, rendrakás – ez után jött korábban, de még nyugdíj mellett is a munka -, utána kiskert, kiskert után házimunka, főzés másnapra is, minden nap meleg vacsora, hétvégén sütemény, ha nincs kert, házitészta-gyártás, ha az is készen van, még mindig lehet kézimunkázni… Ebédelni sem ül le a családdal, hanem már mosogat. Fly Lady elbújhat mellette az esténként csillogó mosogatójával, neki minden étkezés után csillog. A lustaság – pihenés? szórakozás? kikapcsolódás? nyaralás? – a legfőbb bűn. És igen, Szabó János sem bírta az elvégzett munka megérdemelt öröme nélküli tökéletességet.
Ha a szomszédaim közül valaki hajnalban húzogatná a szekrényt, vagy a bútorait, szó nélkül nyakon húznám őt a sodrófámmal, amint ajtót nyitna!Azért Szabóné egy csoda lehetett. Még mindig szívesen elolvasnám a könyvet, remélem egyszer belebotlok.
Szegény Szabóné, legalább egy rendes ceruzát megérdemelne a csonk helyett…Kíváncsi lennék, hogyan és mivel takarékoskodik otthon még, a gyerekek által leharcolt ceruzák ilyetén hasznosításán felül! Erre esetleg nem tér ki a könyv?Ami Szabóné módszereit illeti, a szőnyegen azért elgondolkoztam: reggelente letakarítja, feltekeri, felmos alatta… és? Estig ott áll a szőnyeg feltekerve, nehogy napközben beporolódjon? Aztán aki először hazaér, az visszateszi a helyére? És addig a székek-asztalok is félre vannak tolva a sarokba, hogy ne kelljen őket duplán pakolászni?Szerencsétlen Szabóek, ez rosszabb lehet, mint anno a laktanyai élet…Juli
NORVÉG SZELET ügyben érdeklődött Timi: hamarosan lesz recept!:)
Az biztos, hogy akkor még hírből sem ismerték a feminizmust… És azért nem tudok rajta nevetni, mert ez az elvárásrendszer több mint 50 év után is húzza a közel-kelet eui nők vállát, úgy hívják, hogy double shift(dupla műszak). Miért van az, hogy egy vezetőbeosztásban dolgozó nő nem érzi lealacsonyítónak mondjuk szendvicset pakolni reggel a gyerekeinek, míg a menedzser apukát ilyen apró-cseprő dolgokkal véletlenül sem lehet zavarni, mert apunak olyan fontos munkája van, hogy másra nem tud koncentrálni. Persze az anyuka emlékezzen, ha ünneplőbe kell menni, ha csoportpénzt kel bevinni stb. Kata
Szabónénak minimum 8 gyereke van, ezt abból a rengeteg ételből gondolom, amit minden este megfőz vacsorára. Valószínűleg Szabó János minimum 12 órát dolgozik a csavargyárban, mert hatra jár és csak vacsorára ér haza. Vaaaggy esetleg Kovácsnéhoz járkál munka után azért nem tud besegíteni a házimunkába. Szabóné lakása csillog, a gyerekei nevét már elfelejtette, de a képek háta legalább nem poros és nem veszi szájára a falu vagy a háztömb. Szabóné mindig tip-top… még a Királyi Tébolydában is megemlékeznek róla, mint precíz kezeltről. 😀
Nahát, a bevásárlólistával magamra ismertem, annyi különbséggel, hogy nekem egy helyes hűtőmágneses-ceruzatartós jegyzettömböm van e célra- ha valami elfogyott, megy a listára. És már más is eltanulta tőlem 🙂 Eszembe jutott egy jó dolog, amit anya barátnőjétől tanultam: az üveglapos hűtőszekrény polcaira (és az oldalsó fakkokba is) konyhai papírtörlőt terítünk. Egyrészt jól is néz ki (főleg, ha “dizájnos” a papírtörlő, nem egyszínű), másrészt ha kifolyik-lecsöpög valami, a hűtő takarításakor csak a papírtörlőt kell leszedni és alatta tiszta a polc:) Azért írtam ide, hogyha már a konyhai praktikáknál tartunk, hátha hasznosítja más is. Amúgy Szabóné rulez! 😀