Nemrég beszélgettem valakivel arról, milyen is volt a tavalyi év, és akkor ő azt mondta, hogy elvesztett egy-két régi barátot, de hát nem baj, jöttek helyettük újak.
Nem szóltam rá semmit, de ez a mondat ott motoszkált a fejemben még sokáig. Hogy szerintem ez nem így van. Barát nem lesz valakiből egy év alatt, nekem ez meggyőződésem. Kedves ismerős, jó haver, cimbora lehet, és azt hiszem, ez a nyelvünk hibája, hogy nincs szavunk a haver és a barát közti állapotra, amikor valaki már több, mint egy olyan személy, akivel lehet röhögcsélni, be lehet ülni kávézni, de még nem barát, mert a kapcsolat nem próbáltatott meg az időben.
Mert idő kell ahhoz, hogy kiderüljön, hogyan viselkedik az illető veled szemben akkor, amikor a sorsod rosszra fordul; nehézségbe kerülsz, nincs pénzed a közös shoppingolásra, étterembe járásra, ne adj’ Isten kávézni sem tudsz beülni akkor, amikor szeretnél. Az is csak később derül ki, hogyan tud viszonyulni hozzád a barát jelölt akkor, amikor feszültség, komolyabb nézeteltérés adódik köztetek: megsértődik, és két hétig fel sem veszi a telefont, vagy ő is azon dolgozik, hogy a helyzet mielőbb rendeződjön? Hogyan áll hozzád, amikor más szid, rágalmaz, bánt téged a hátad mögött? Megvéd, vagy elbizonytalanodik, és egyetértően hümmögni kezd? Meghallgat téged, ha bajod van, vagy inkább mindig az ő problémái fontosabbak?Azt gondolom, az embernek az élete során kevesebb barátja van, mint ahány ujja az egyik kezén.
Francis Bacon írta a barátságról, hogy három édes gyümölcse van: az első, hogy „lecsöndesíti és megkönnyíti a szívet, amely számtalan különböző szenvedélytől dagadozik s háborog.”
Tudjuk, a testnek eldugulásos és elfojtódásos betegségei a legveszedelmesebbek, s a lélek sem sokban különbözik tőle: a sarsaparillagyökérrel megnyithatjuk a májat, acéllal a lépet, kénvirággal a tüdőt, hódzsírral az agyat, ámde semmiféle medicina nem nyitja meg a szívet, csak a jó barát, akinek meggyónás- vagy vallomásképp elmondhatjuk minden örömünket, bánatunkat, félelmünket, reményünket, szándékunkat.
A második gyümölcs az értelem számára segítség: amikor gondolatainkat vitatjuk meg azzal, akiben bízunk. Ítélőképességünket támogatja egy jó beszélgetés.
A barátság derült időt támaszt az érzelmekben a viharokból és zivatarokból, de verőfényt derít föl az értelemben a gondolatok zűrzavarának sötétjéből is. Ne csak úgy értsük ezt, hogy az ember jó tanácsot kap barátjától, hanem úgy is, hogy még mielőtt erre kerülne a sor, akinek a lelke már roskadozik a gondolatok sokasága alatt, annak elméje és értelme kitisztul és megvilágosodik, ha közölheti és megvitathatja őket mással: könnyebben terelgetheti gondolatait; áttekinthetőbben rendezheti soraikat; láthatja, hogyan festenek szavakba öltöztetve, s végül: okosabbá lesz önmagánál, egyórányi eszmecserétől sokkal inkább, mint egynapi töprengéstől.
A harmadik gyümölcs a kölcsönös segítségnyújtás, az eseményekben történő részvétel, amely fizikai cselekvésben is megnyilvánul.
A legcélszerűbben azzal bizonyíthatjuk itt a barátság sokrétű hasznát az életben, ha kimutatjuk, hogy mennyi minden van, amit az ember nem vihet véghez önmagában, s akkor kiviláglik az, hogy nagyon is mértéktartó az ókori mondás: a jó barát második önmagunk, hiszen a jó barát jóval több önmagunknál.
S mi kell ahhoz, hogy az embernek legyen legalább egy igaz barátja? Mindenekelőtt bizalom, őszinteség, érdeknélküliség, önzetlenség, a másik fél tisztelete, hűség – csupa olyasmi, ami jelenlegi internetes világunkban egyre inkább kiveszőben van. A közösségi oldalakon „élő”, gyakran szerepeket játszó, felszínes virtuális kapcsolatokkal rendelkező emberek a valódi világban elmagányosodnak.
Aztán szükség van a sokat emlegetett minőségi időre – hiszen a barátságot ápolni kell, a beszélgetésekhez, az egymás életében való részvételhez időt kell elkülönítenünk. Érdemes megtenni, mert ha az élet elsodorja egymástól a feleket, komoly értéket veszítenek el az életükből, ami sokkal többet ér ezer lájknál, kétszáz megosztásnál, száz virtuális ismerősnél…
Ez nagyon jól sikerült! Nemcsak, mert igaz, hanem mert jól írtad meg.
Köszi, ez jól esett így reggel!
🙂
Köszönöm, örülök:-)