Az édesburgonya – lánykori nevén batáta – a diétázók, cukorbetegek barátja: glikémiás indexe alacsony, ezért testsúlycsökkentő célú étrendben is bátran alkalmazhatjuk. Felhasználása sokrétű, a burgonyához hasonló, bár, amint a neve is mutatja, ez édes, tehát a végeredmény más lesz, mint a krumpli esetében.
Érdemes kísérletezni vele, bár tény, hogy nem olcsó: a minap 600 forint/kg árban vettem, igaz, csak egy jó nagy darabot, és ez elég is volt ebbe a raguba.
Kuktában főztem, így viszonylag hamar el is készült. Ugye nem féltek a kuktától? Használjátok bátran!
Hozzávalók (4 személyre):
60 dkg sertéscomb
2 közepes vöröshagyma
1 közepes zeller
3 sárgarépa
1 fehérrépa
20 dkg gomba
30 dkg édesburgonya
3 marék zöldborsó (fagyasztott)
3 gerezd fokhagyma
2 tk őrölt pirospaprika
só
bors
1 kk őrölt kömény
1 kis ág rozmaring (10 centis, cirka)
2 ek zsír (én libazsírt használok)
1. A húst kockákra vágjuk. A hagymákat megpucoljuk, félbe vágjuk, aztán felkarikázzuk. A kukta aljába tesszük s zsírt, és közepes lángon melegíteni kezdjük. Amikor már jó forró rádobjuk a hagymát, átpirítjuk, aztán mehet bele a hús. Fehéredésig kevergetjük, megszórjuk a pirospaprikával, felengedjük annyi vízzel, amennyi ellepi, sózzuk, fűszerezzük a köménnyel, rozmaringgal, sőt, a szétzúzott fokhagymagerezdekkel is, majd lezárjuk az edényt, a sípolásnál visszavesszük a lángot takarékra, és 25 percig pöszörögtetjük. Utána lekapcsoljuk a gázt (hőt), és békén hagyjuk, amíg a nyomás annyira nem csökken, hogy az edényt kinyithassuk.
2. Közben előkészítjük a zöldségeket: mindent megpucolunk, majd a répát és az édesburgonyát kockázzuk, a zellert és a fehérrépát kisebb darabokra vágjuk, mivel azt sokan nem igazán szeretik, így egy kicsit szét fognak főni, és észrevétlenebbek maradnak a finnyás családtagok szemében. A gombát szeleteljük.
3. Amikor a kukta fedője enged, megkóstoljuk a húst és ha puha, hozzáadjuk a zöldségeket. A borsót még nem. Visszazárjuk, alágyújtunk, és adunk neki tíz percet. Aztán újra kinyitjuk, mehet bele a borsó, de így már csak pár percet forraljuk, csak a borsó kedvéért, fedő nélkül. Ha ezzel megvagyunk, kész.
Érdemes vele várni egy kicsit, a leve állás közben besűrűsödik, és finomabb is lesz.
Tálalásnál adhatunk hozzá olívabogyót, én nagyon szeretem.
Ma ez volt az ebédünk, tényleg nagyon finom!
Köszönjük a receptet!