Ez ám a hatásvadász cím.
Meséltem nektek arról, hogy a Vas, Zala és Veszprém megyékben szép számmal megtalálható Zalaco pékséglánc nagyjából havonta megjelenő újságának egyik szerzője vagyok. Tulajdonképpen azóta kezdtem csak egyre behatóbban megismerkedni a termékeikkel, hogy ilyen módon kapcsolatba kerültünk, és komolyan meglepődtem: olyan pékség, ahol nagyon nagy hangsúlyt helyeznek az alapanyagok minőségére, a teljes őrlésű lisztet Bajorországból, a vajat Franciaországból hozzák, mert ott találtak olyat, amivel elégedettek, és amit megbízhatónak ítéltek. A kenyerekbe nem tesznek semmilyen adalékanyagot, ellenben 8 órás természetes kovásszal dolgoznak, és minden egyes cipót kézzel gyúrnak át.
Ajánlom kipróbálásra a Vas, Zala és Veszprém megyei olvasóimnak, és mondom mindezt úgy, hogy semmiféle anyagi érdekem nem fűződik hozzá. A cikkeimért ettől függetlenül kifizetnek, és senki sem kért ingyenreklámra.
Szóval, még az újság második számába kellett írnom a “vaj kontra margarin” örök párharcról, és bevallom, előre dörzsöltem a tenyeremet, azzal a hévvel álltam neki, hogy na majd most jól lehúzom a margarint, mert fújműanyag.
Hát nem sikerült.
Ahogy utánaolvastam ugyanis, kiderült, hogy a sok fújolás közben a gyártási technológiát megváltoztatták, és állítólag már nem tartalmazza azokat a bizonyos transzzsírsavakat, amelyeket régen. Bármennyire is szerettem volna tehát, nem találtam megalapozott bizonyítékot arra, hogy nyugodt szívvel kimondhassam: a margarin rossz.
A Zalaco vezérigazgató-helyettese kérdésemre, hogy ők miért vajjal dolgoznak, azt válaszolta: “Nézzük a különbséget: ha vajjal készül egy termék, akkor az roppan, illetve szétolvad a szájban. Margarinnal ezt még csak megközelíteni sem lehet, egész más az olvadáspontja, mint a vajnak, az a zsiradék a nyelőcsőben, illetve a gyomorban rakódik le. Számunkra ezért nem kérdés, hogy megéri-e a vajat választani.”
Most akkor ezek után íme a Dilemma rovat cikke, amelyben igyekeztem korrekt módon körbejárni a kérdést. Remélem, sikerült.
A vaj
„Ilyen hőség sem volt itt már régen,/mesélik, még a vaj is elalélt/és olvadni készült lenn a jégen” – írta Radnóti Miklós 1935-ben egy júliusi nap délelőttjéről, Kosztolányi Dezső pedig azt állítja az Esti Kornél kalandjaiban, hogy Párizsnak „olvasztottvaj-szaga” van. Számtalan írónk, költőnk használta szavakkal lefestett képeihez a vajat, amelyet már a Biblia is több helyen megemlít, fogyasztása sokáig a jólét szimbólumának számított. Teljesen természetes élelmiszerünk, hiszen hagyományosan tejszínből vagy tejfölből készítették köpüléssel, aminek eredményeképp a tejzsír különvált az írótól. Ma már ipari eljárással készülnek a boltokban kapható vajak, ezeket zsírtartalmuk alapján több kategóriába sorolják: a minőségi márkázott vaj zsírtartalma 82%, a teavajé 80%, a szendvicsvajé 70%. A választékot bővítik különböző vajkrémek, ezek zsírtartalma általában nem éri el a 40%-ot. A vaj fontos vitaminforrás, melyben a zsírban oldódó vitaminok közül az A- és D-vitamin, valamint kisebb mennyiségben az E-vitamin is megtalálható, továbbá konjugált linolsav természetes formában, amely a rák ellen veszi fel hatékonyan a küzdelmet. Könnyen emészthető zsiradék, ezért gyomor és nyombélfekélyes betegek is fogyaszthatják. Mivel a vaj állati zsiradékot tartalmaz, ezért koleszterin is található benne, 10 grammban 23 milligramm. Szakértők egy részének ugyanakkor az az álláspontja, hogy ez a bevitt koleszterin nem okoz kárt a szervezetben: a túl magas koleszterinszintről a máj „tehet”, a bevitt káros anyagokkal szemben védekezik ezzel. Azt azonban fontos megjegyeznünk, hogy bármilyen finom is, de a vaj kalóriatartalma magas, ezért fogyasztásában mindenképpen érdemes mértékletességet tanúsítani.
A margarin
Története III. Napóleon idején kezdődött: Hippolyte Mège-Mouriès francia vegyész 1869. július 15-én szabadalmaztatta Párizsban új találmányát, a margarint, amelynek neve a görög margaritari, azaz „gyöngy” szóból származik, a készítmény gyöngyszerű szemcséire utalva. Mouriès a kormány felhívására hozta létre termékét: a feladat az volt, hogy a francia tengerészet számára vajat helyettesítő anyagot találjanak. Az első margarin faggyúból készült. Mège-Mouriès 1871-ben eladta a szabadalmát a holland Jurgens cégnek, amely később az Unilever nevet vette fel. A termék 1872-ben került kereskedelmi forgalomba, és ezt követően indul el világhódító útjára. Sokáig tartotta magát a margarinnal kapcsolatban az a vád, hogy transzzsírsav-tartalma miatt káros. Ez igaz is volt egészen az 1990-es évek végéig, addig ugyanis hidrogénezték a növényi zsiradékot a megfelelő állag elérése érdekében. Ennek következtében az érelmeszesedést okozó, rákkeltő hatású transzzsírok mennyisége 10 % felett volt, azonban az 1996 után bevezetett új gyártási technológiával 1% alá csökkentették. Bár olyan hírek még mindig felröppennek időnként, hogy a gyengébb minőségű margarinok esetében előfordulhat hidrogénezés, azt mindenképpen leszögezhetjük: a természetben nem előforduló, mesterségesen előállított ipari zsiradékról beszélünk. A margarin minőségét alapvetően az befolyásolja, hogy milyen olajból készül; hazánkban a napraforgó-, a repce-, a szója-, a kukoricacsíra olaj, illetve a pálmamag és pálmaolaj a gyártás legfőbb alapanyaga. Ezen kívül kerül még bele emulgeálószer, színezék, aroma, só, eltarthatóságát biztosító adalékanyag, illetve hozzáadott vitaminok, amelyek nem hasznosulnak úgy, mint természetes társaik. Fontos tudni, hogy margarint nemcsak az eszik, aki a kenyerére keni: ez az anyag megtalálható nagyon sok félkész ételben, mirelit pékáruban, gyorséttermi ételekben, kekszekben, levesporokban, vagy például a ropiban, ezért, ha a szervezetünkbe bevitt margarin mennyiségét csökkenteni szeretnénk, kerüljük a fentieket.
Köszönjük ezt az alapos, mindenre kiterjedő összefoglalót!
Nem akarok kötekedni, demi az az új eljárás, amivel felváltották a hidrogénezést? Mert enélkül az info nélkül azrtnem olyan meggyőző az érvelés a margarin mellett… (nem ellened beszélek ám, csak nekemtényleg hiányzik a cikkből)
Magyarországon nincs teljeskiőrlésű liszt? Üdv, Marcsi
én csak azt mondhatom, amit Maxnál:http://maxkonyhaja.blogspot.com/2011/11/beszeljunk-rola-vaj-vagy-margarin-1.htmla vaj egyszerűen finom. a margarin műanyag (Horváth Ilona terminológiája szerint műzsír). Az olaj keményítése így is, úgy is a(z előnyös, telítetlen) kémiai szerkezet megváltoztatása, úgyhogy engem is érdekel, hogy ha nem hidrogénnel telítik a kötéseket (=zsírkészítés), akkor hogyan szilárdítják, fizikálisan?
A vaj finomabb, mint a margarin. A margarin olcsóbb, mint a vaj.
Engem is érdekel, de az is, hogy akkor a gyengébb minőségű olcsó margarin az miféle ipari zsiradék. Persze tudom, nem Te készíted, de hátha vannak forrásaid, ahonnan ezek kiderülhetnek :))
Marcsi, hosszas próbálkozás után döntöttek a bajor liszt mellett. Kérdezhetnénk azt is, nincs-e magyar vaj. De van. Csak, mondjuk vízzárványos. Meg ilyenek. Azt mondják ők, hogy a teljes őrlésű liszt bizalmi dolog, mert helytelen kezelés, tárolás után sokkal nagyobb veszélyforrást jelent, mint a “sima” liszt. Majd írok erről is. Egyébként annak a malomnak a lisztjeit a Müller forgalmazza Magyarországon. Magyar malmok közül a Pannon Mill és a tüskeszentpéteri jöhet szóba náluk.
NH-né, t3v, ezt most így nem tudom. Megpróbálok utánanézni.
De itt van pl., hogyan lehet házilag margarint készíteni – és ez is hidrogénezés nélkül megy.http://www.nlcafe.hu/egeszseg/20101115/ha_jot_akarsz_magadnak_keszits_otthon_margarint/
A házi margarinhoz adott nyers tojássárgája adja az emulzió egyben maradásához szükséges lecitint, ugye? Viszont akkor gyorsan romlik.A legnagyobb problémám az ár, vásárlásnál ezen tépelődök. Jóideig mi is margarint használtunk, és gyorsabban fogyott, mint a vaj, mert “ösztönösen” vastagabban kentük. Meg a benne lévő vizet is margarinárban kell megvenni. Igaz, a vajak közül sem nagyon érdemes az “olcsóbbakat” venni, mert nincs az a tejszínízük, mint volt régen. (A “magyar” márkákból tíz deka a belterületi üzletláncokban 270-300 Ft-ba kerül. és megy fel az áruk hónapról-hónapra.) Igy könnyen a margarin mellett dönt az ember. Kenhetőség: a hideg vajat fa- vagy műanyag késsel jobban lehet kenni, mint fémpengéjűvel.
“fogyasztása sokáig a jólét szimbólumának számított” Szerintem ez ma épenúgy igaz, mint régen. Én csak néha-néha engedhetem meg magamnak ezt a luxust. Sok ismerösöm meg egyáltalán nem.
NH, t3v:a régebben alapként használt, folyékony növényi zsiradékok helyett (amit hidrogénezni kell, hogy szilárduljon), most már pálma- vagy kókuszzsírt használnak, amik (a bennük lévő közepes hosszúságú szénláncok miatt) szobahőmérsékleten eleve szilárdabbak.üdv,a kibic
Inkább a vajra szavazok, de mindig van margarin is itthon. Árban az utóbbi javára van nagy különbség, és ez bizony sokat számít. Azért a vajaskenyérre tényleg vaj kerül nálunk 😉
köszi kibic. én pár hónapja kísérletezem a szagtalan zsírban-olajban sütéssel, és a pálma/kókuszzsír ugyan működik, de nem túl meglepő módon zéró íze van a benne sülteknek. szóval akkor a margarin továbbra is növényi zsiradék plusz aroma 🙂